Ползите от пресните билки

Зеленото е цветът на пролетта, а нищо не говори за пролет повече от свежите зеленина! Макар че салатите са чудесен начин да си набавите голяма доза зеленина, не забравяйте и за пресните зелени билки. Всяка салата, храна или ястие може да бъде подобрена с добавяне на пресни билки (и корени), а тъй като кулинарните билки съдържат ароматни масла, те са пълни с допълнителни хранителни вещества и ползи за здравето, които марулята, спанакът и зелето просто не предлагат.

Изключително полезно е да използвате пресни билки ежедневно в умерени количества, тъй като те са пълни с много укрепващи здравето съединения. Това е в основата на средиземноморската диета. В основата на пестото, например, се използва босилек и много чесън, като и двете съставки предлагат значителни хранителни ползи. В основата на Za’atar се използват дива мащерка и риган, а в Chimichurri – пресен магданоз и риган. В много култури зелените билки се използват в ежедневните подправки заради вкусовите ползи за здравето и добрата доза хлорофил. Те се държат под ръка, предоставят се за ежедневна употреба и се консумират обилно.

Ако решите да използвате пресни зелени билки като гарнитура, те ще ви предложат кулинарна и визуална привлекателност, както и ползи за здравето и фин аромат. Дори малки количества билки като прясна мента, магданоз, копър, дафинов лист, корен от джинджифил, куркума и чесън могат да стимулират апетита и да подпомогнат храносмилането.

Богатата история на пресните билки

Повече от 5000 години билките и подправките играят важна роля в кулинарията. Повечето кулинарни билки са били консумирани заради приятния им аромат, вкус и способността им да запазват храните много преди да се разбере, че те притежават и други полезни свойства. Хората са ценили местните си билки и културните традиции за използването им.

В древната история споменаванията на кулинарната употреба на билките и подправките в крайна сметка са документирани, а ползите за здравето им стават все по-известни и разбираеми с развитието и разширяването на търговските пътища за подправки. Едва през миналия век познанията за пълния спектър от ползи за здравето от билките намаляха сред масовата публика, за да се повишат отново през последните няколко десетилетия.

Хората вече осъзнават необходимостта да бъдат по-осведомени за здравето си и се свързват повече с начините на живот на по-старите поколения. Всичко се върти в кръг, когато се връщаме към дълбоката мъдрост на нашите предци.

Произход на пресните билки

Много от билките, които използваме днес в кулинарията, произхождат от други страни. Градинският чай например е много издръжлива средиземноморска билка, която расте добре и в други региони. Кориандърът произхожда от Южна Европа и Северна Африка. Джинджифилът, както го познаваме, произхожда от Китай, а куркумата е с произход от Индия. Понастоящем разполагаме с цял котел от пресни билки, които са на разположение целогодишно, а ползите им за здравето са буквално на една ръка разстояние.

Начини за използване на пресни билки в готвенето

Фини билки: Това е традиционна смес, използвана в класическата френска кухня, състояща се от ситно нарязани пресен магданоз, лук, естрагон и кервел. Ако не можете да намерите кервел, можете да го замените с плосък листен магданоз и малко копър или естрагон или да комбинирате свои любими билки за уникален характерен вкус.
Букети от билки: В традиционната европейска кухня букетите от билки представляват връзки от пресни билки, които се завързват с канап и се поставят цели в супи, яхнии или печива, за да се извадят лесно от ястието след приключване на готвенето.
Букет гарни: класическа френска смес от пресни билки, която се използва за супи, яхнии, бульони, запеканки, месо и зеленчуци. Традиционно магданозът, мащерката, дафиновият лист, листата от праз и зърната черен пипер се връзват в снопче от кашкавал, но можете да замените кашкавала със задушени листа от праз, които се сгъват на снопче и се връзват с конец.

Как да приготвяме пресни билкови чайове

Много култури са използвали местните си пресни билки за приготвяне на здравословни чайове. Билки като копър, копър, градински чай, босилек, магданоз, мащерка и дори дафинов лист често се използват в чайове заради ползите, които предлагат за здравето.

Просто вземете 1 супена лъжица прясно нарязани билки или няколко дълги стръка и ги поставете в чаена чаша или чаша, като леко смачкате билките, за да се освободят ароматните масла. Оставете 6-8 унции вода (изворна или пречистена) да заври на слаб огън. Изсипете водата върху билките и ги запарете за 5-10 минути. Прецедете чая (билките могат да се консумират) и го изпийте както си е, или добавете малко количество мед, кленов сироп или дори парче цитрусов плод и кора. Студените билкови чайове са много полезни и освежаващи през летния сезон.

Ползи за здравето и употреба на кулинарните билки

Босилек: Красива, яркозелена листна билка, която е богата на антиоксиданти и съдържа противовъзпалителни и имуноподдържащи свойства. Смята се, че босилекът стимулира хормоните, отговорни за създаването на усещане за щастие и повишена енергия. Той подпомага нервната система, храносмилателната система, белите дробове, черния дроб и мозъка. В средиземноморските страни хората са вярвали, че яденето на босилек през нощта насърчава съня, а пиенето на чай сутрин – бодростта.

Използване: Направете чай от босилек с лимон и мед, като смачкате листата преди запарване. Той е класическа билка, която се използва в песто, летни салати и сандвичи или в комбинация с домати и авокадо. Босилекът може да се накъса пресен върху варени зеленчуци, супи, паста, боб и леща.

Дафинов лист: Дафиновият лист от вечнозелено дърво има топъл смолист аромат, който подпомага храносмилателната система и спомага за разграждането и елиминирането на мазнините. Той има и леко диуретично свойство и може да облекчи подуването на корема. Използван като леко тонизиращо средство, той може да помогне за повдигане на духа, поради което гърците и римляните са вярвали, че дафиновите листа могат да донесат щастие и да подпомогнат артистичното вдъхновение.

Употреба: Разкъсайте листата преди употреба, за да се освободят маслата, и ги използвайте в началото на готвенето. Едно листо е всичко, което ви е необходимо, за да си направите ароматна и ободряваща чаша чай. Може да се използва и в супи, сосове, запеканки и зеленчукови ястия, както и с боб и леща.


Магданоз: Сроден на лука, праза, шалота и чесъна, лукът е с високо съдържание на антиоксиданти, противовъзпалителни съединения и витамин С. Той е също така добър източник на холин, може да повиши здравината на костите поради съдържанието на витамин К и може да помогне за предпазване от хронични заболявания.

Употреба: С мек вкус, лукът е чудесен за яйца, картофи и свежи салати и дресинги. Чудесен е и за поръсване върху риба, боб и повечето зеленчуци.

Кориандър: Кориандърът е естествено силно ароматно растение, което се използва по целия свят в много етнически ястия и може да стимулира храносмилателните ензими, да облекчи лошото храносмилане, да поддържа нивата на кръвната захар и да предпазва от оксидативен стрес. Той може да спомогне за успокояване на нервите, намаляване на тревожността и подобряване на съня. Кориандърът е антимикробен и противовъзпалителен. Той също така поддържа сърдечно-съдовата и отделителната система и помага за прочистване на черния дроб и повишаване на умствената функция.

Употреба: Кориандърът е охлаждаща билка и се използва в гуакамоле, салса, традиционни мексикански ястия, чили, супи, яхнии, салати с паста и заквасена сметана. Той озарява всяко ястие със свежия си аромат.

Копър: Употребяван обилно, копърът може да подпомогне храносмилането, борбата с инфекциите и поддържането на здравословни нива на холестерола. Той може също така да облекчи кашлицата, да подпомогне бъбреците, да повиши имунитета и да помогне за успокояване на хълцането. Освен това се счита, че има някои седативни свойства, така че може да помогне за съня, ако се консумира през нощта.

Употреба: Копърът е чудесен, нарязан в прясно състояние върху риба и салати или поръсен върху краставици и цвекло. Той е вкусен и в ястия с боб, супи и яхнии и може да се използва за овкусяване на млечни и ядкови сирена.

Чесън: Чесънът е известен в цял свят както с вкусовите си качества, така и с терапевтичните си ползи, а употребата му датира още от Древен Египет преди 4500 години. Известен е с антисептичното си действие и е подробно изследван и документиран както на Запад, така и на Изток. Смята се, че има загряващо и укрепващо действие върху дихателната система и служи като отхрачващо средство. Освен това поддържа здравословното кръвообращение и нивата на холестерола. Високото съдържание на серни съединения подпомага производството на колаген в организма и, ако не друго, помага да се държат вампирите надалеч!

Употреба: Чесънът на прах и чесновата сол не са толкова полезни, колкото пресният чесън. От терапевтична гледна точка чесънът е най-добър, когато се използва суров. Чесънът подсилва много ястия със своя топъл вкус и ароматен аромат. Използвайте го обилно със зеленчуци, пълнозърнести храни, боб, месо, супи, паста, салати, хумус и дипове.

Черен чесън: Черният чесън се използва като лечебно растение от Средновековието и представлява ферментирала форма на чесъна. Ферментацията променя вкуса му, като го прави по-сладък и по-мек. Тя също така прави хранителните вещества по-бионалични. Благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти черният чесън може да помогне за намаляване на възпаленията, подобряване на паметта и мозъчните функции, както и за поддържане на нервната функция и здравословните нива на холестерола.

Употреба: Той работи добре като заместител на чесъна в повечето рецепти. Heinen’s предлага предварително опакован черен чесън от Melissa’s Produce в отдел „Продукти“.

Корен от джинджифил: Този естествено ароматен корен с лют, леко сладък вкус може да подпомогне кръвообращението, метаболизма и храносмилането и да облекчи гаденето при морска болест. В Япония джинджифилът се употребява най-много в света, а заболеваемостта е най-ниска. Изсушеният прах няма силния цитрусов привкус на пресния корен.

Употреба: Чудесно се използва в дресинги за салати и маринати, като чай или за овкусяване на азиатски ястия с тофу и пилешко месо. Чудесен е и в ястия с ориз или поднесен с моркови, праз, лук, картофи, тиква и зеле. Джинджифилът придава затоплящ вкус на задушени плодове и печени ябълки с канела.


Риган: Риганът е диворастяща средиземноморска билка с топъл и пикантен вкус. Със силни антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства, риганът има и силни противовъзпалителни свойства и от много векове се използва широко в кулинарията.

Употреба: Риганът придава класическия „италиански“ вкус на доматените сосове, пицата и други ястия. Добре се съчетава с паста, сосове, супи, запеканки, както и с боб и леща.

Майорана: Използван в различни традиционни и народни лекове, майоранът може да осигури важни ползи за здравето. Той има сладък, топъл аромат и се смята за тонизиращ и релаксиращ. Подпомага нервната система, дихателната и храносмилателната система. Той е противовъзпалителен и има дуалистично качество, което успокоява и ободрява.

Употреба: Майоранът е чудесен за салати и плънки или свеж, нарязан върху домати или варени зеленчуци. Съчетава се добре и с месо и птици.

Мента: С остър аромат и яркозелени листа ментата има аромат, който стимулира и събужда апетита, което я прави чудесна за храносмилането. Използва се от древни времена както на Изток, така и на Запад и действа освежаващо и ободряващо. Ментата започва като стимулираща и загряваща и предлага охлаждащо и освежаващо въздействие, когато се консумира. Тя действа успокояващо на стомаха и чревния тракт и се превръща в чудесен чай след вечеря.

Употреба: Освежава в плодови салати, а също така допълва някои меса като агнешкото. Съчетава се чудесно с грах, моркови и картофи. Чаят от мента е класическо средство за лечение на лошо храносмилане и стомашни проблеми.

Магданоз: Мека билка със свеж вкус, магданозът е богат източник на витамини и минерали, полезен е за храносмилането, има антибактериални свойства и като естествен диуретик подпомага отделителната система. Изсушеният магданоз губи аромата си, така че нарязаните пресни листа са по-желани при готвене. Пресният магданоз обикновено се поръсва обилно върху храната след готвене.

Употреба: Магданозът се комбинира добре с почти всички зеленчуци и е вкусен, сервиран с риба, месо и салати. Можете да го използвате и в песто и е основна съставка в табули.


Розмарин: Билка с топъл ароматен вкус, напомнящ на бор, розмаринът има тонизиращо действие. Той е смятан за свещено растение както в Гърция, така и в Рим и съдържа богат източник на антиоксиданти и противовъзпалителни съединения. Твърди се, че той помага за изостряне на паметта и концентрацията.

Употреба: Опитайте прясно нарязан розмарин върху зеленчуци, с птици, месо и риба или в смесена зелена или плодова салата.

Градински чай: Използван и ценен в древен Египет, Гърция и Рим, градинският чай традиционно се е използвал при болки в гърлото, за подпомагане на горните дихателни пътища и храносмилането. Той има силен аромат, затова го използвайте пестеливо. Градинският чай също така поддържа хормоналния баланс при жените.

Употреба: Подходящ за птиче месо, боб или за чай с лимон и мед. Може да се използва и в плънки и яхнии.

Естрагон: Естрагонът има дълги, тънки, заострени листа и специфичен аромат, подобен на женско биле. Действа основно върху стомаха и храносмилателната система, успокоява и ускорява бавното храносмилане. Естрагонът едновременно стимулира и успокоява нервната система, така че е особено полезен при храносмилателен дисбаланс, причинен от стрес и нервно напрежение.

Употреба: Естрагонът може да се използва като чай за храносмилане или нарязан пресен върху салати, риба, пилешко месо и зеленчуци като картофи, моркови, зеле. Подходящ е и за варени круши или за билкова салата заедно с магданоз, мента, лук, копър, киселец, кервел и майорана.

Мащерка: Мащерката е силно ароматно растение с остър вкус, използвано широко от древните египтяни, гърци и римляни както за вкусови, така и за лечебни качества. Тя има както силно антисептично, така и релаксиращо действие и едновременно с това затопля и тонизира тялото. Подпомага нервната система и здравето на дихателните пътища и белите дробове. Мащерката също така успокоява храносмилателната система, укрепва имунната система и се смята, че развеселява сърцето и повдига духа.

Употреба: Мащерката е отлична билка за боб, пълнозърнести храни, повечето зеленчукови ястия, плънки, запеканки, както и за месо, пилешко и тофу.

Корен от куркума: Използвана широко в Източна Индия като част от аюрведичната медицина, тя е отличен противовъзпалителен корен. Той е и естествено средство за разреждане на кръвта и е отличен за лечение на храносмилателни проблеми, възпаления от всякакъв вид и кожни заболявания. И накрая, той поддържа здравословния холестерол, лекува телесен дискомфорт и подпомага загубата на тегло.

Употреба: Куркумата се съчетава добре с ориз, леща и пълнозърнести ястия, супи и яхнии. Съчетава се добре с яйца и може да бъде прясно настъргана в маринати за пиле, риба или зеленчуци. Използва се и в източноиндийските кърита и придава традиционния културен вкус.

Къде да намерите пресни билки

Въпреки че много хора отглеждат няколко специални билки в градините си през пролетта и лятото, ако нямате собствена градина, можете да намерите широка гама от пресни билки в местния магазин за хранителни стоки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *